Zaakceptuj i zamknij

Zawartość strony przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalnych użytkowników związanych z branżą okulistyczną lub obrotem wyrobami medycznymi.
Jeżeli nie jesteś profesjonalnym użytkownikiem, nie powinieneś zgodnie z ustawą z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych, korzystać oraz zapoznawać się z informacjami i reklamami zamieszczonymi na tej stronie.

Blog

iTrace vs Pentacam AXL Wave

30.05.2022

iTrace vs Pentacam AXL Wave

Przeczytanie artykułu zajmie Ci 3 minuty czytania
iTrace vs Pentacam AXL Wave
 • Aparat Pentacam Oculus od wielu lat cieszy się zaufaniem lekarzy okulistów na całym świecie i pomaga im w planowaniu procedur refrakcyjnych.
 • Jest ku temu dobry powód — obrazowanie Scheimpfluga jest niezwykle niezawodnym sposobem badania anatomii przedniego odcinka i większość lekarzy uważa, że ​​jest na to miejsce w każdej praktyce wykonującej LASIK.
 • Jakkolwiek zdarza się że najnowszy model - Pentacam AXL Wave, jest porównywany z aberrometrem iTrace w podanych zastosowaniach klinicznych.

Poniżej pokazano podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami.

Technologia Ray Tracing vs Technologia Hartmann-Shack

Aberrometr iTrace wykorzystuje opatentowaną technologię śledzenia promieni świetlnych (Ray Tracing).

W czasie pomiaru urządzenie wysyła do oka 256 następujących po sobie wiązek światła i śledzi gdzie każda wiązka trafia na siatkówkę.

W ten sposób tworzona jest dokładna symulacja, jak światło wpada i przechodzi przez oko podczas procesu widzenia.

Dzięki temu technologia Ray Tracing zapewnia najdokładniejszy możliwy pomiar refrakcji.

 

Aberrometria Hartmanna-Shacka wysyła pojedynczą wiązkę do oka i mierzy tzw. „plamkę rozmycia”, gdy światło odbija się od siatkówki i wychodzi z oka.

Udowodniono, że jest to niezawodna metoda aberrometrii dla typowych pacjentów refrakcyjnych, ale gdy występują aberracje wyższego rzędu (HOA) — jak w przypadku wielu kandydatów do wszczepów soczewek premium — nie można ufać danym pochodzącym z urządzeń opartych na technologii Hartmann-Shack [1]

 

 

Dlaczego jest to ważne

Uzyskanie najdokładniejszego możliwego pomiaru aberracji oka jest niezwykle ważne podczas planowania wszczepu soczewki premium. Obecność i działanie HOA może wpływać na zakwalifikowanie pacjenta, lub odrzucenie jego kandydatury do wszczepu niektórych soczewek wewnątrzgałkowych.

Zastosowanie technologii Ray Tracing lub Hartman Shack może więc mieć wpływ czy pacjent po operacji będzie zadowolony, czy nie.

W historii naszej branży aberrometria Hartmanna-Shacka była rzadko, jeśli w ogóle, wykorzystywana do oceny kandydatów do operacji zaćmy i wszczepów soczewek premium — istnieją lepsze i bardziej precyzyjne alternatywy, które preferują czołowi lekarze.

 

W praktyce

Poniżej zestawiono obszary w których różnica pomiędzy iTrace a Pentacam AXL Wave będzie jeszcze bardziej oczywista


Przed operacją

 • Aberrometr iTrace pomaga w edukacji pacjenta przed operacją.
 • Pacjent ma możliwość obejrzenia symulacji rzeczywistego widzenia oraz widzenia po wszczepie soczewki wewnątrzgałkowej w zależności od jej rodzaju (monofokalna, toryczna, etc)

Dysfunctional Lens Index (DLI) - indeks dysfunkcjonalności soczewki

iTrace Dysfunctional Lens Index

iTrace

 • iTrace zapewnia wymierny sposób oceny zaćmy w czasie za pomocą wskaźnika dysfunkcji soczewki (DLI). DLI to numeryczna reprezentacja stanu soczewki. Wskaźnik DLI jest wyświetlany na ekranie z podziałem na składową rogówkową, soczewkową i całkowitą.
 • Dodatkowo prezentowana jest topografia i mapa zmętnienia.

Pentacam AXL

 • Pentacam AXL Wave oferuje podobnie wyglądającą prezentację — ale brakujeje obiektywnego sposobu śledzenia dysfunkcji soczewki.
 • Dodatkowo zamiast łatwej do interpretacji mapy, użytkownicy muszą polegać na oświetleniu retro, aby subiektywnie ocenić zmętnienie oka

Planowanie wszczepów soczewek torycznych - moduł Toric Check

Toric IOL Planning

 • Aberrometr iTrace ułatwia wykluczenie niektórych rodzajów soczewek premium.
 • Polega to na wykrywaniu nawet najmniejszych aberracji zarówno w rogówce, jak i w optyce wewnętrznej.
 • Jest to jeden z kluczowych obszarów, w których technologia Hartmann-Shack Pentacam AXL Wave jest niewystarczająca. Ten potencjał błędu w pomiarach aberracji wyższego rzędu (HOA) oznacza, że ​​zastosowanie iTrace Ray Tracingu i sprawdzonej topografii Placido jest oczywistym wyborem dla lekarzy, którzy chcą zapewnić swoim pacjentom jak największą szansę na optymalne widzenie po operacji.

Oglądaj na YouTube:


Po operacji

 • iTrace jest jedynym urządzeniem, które może dokładnie mierzyć przez sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe i zmętnienia w oku.
 • Oznacza to, że używanie dowolnego innego urządzenia — w tym Pentacam AXL Wave — w badaniach pooperacyjnych jest gorszą metodą analizy wyników operacji wszczepu soczewki wewnątrzgałkowej.

Moduł Toric Check

Kontrola toryczna iTrace

Pentacam AXL Wave

 • Pentacam AXL Wave umożliwia lekarzom korzystanie z retroiluminacji w celu pooperacyjnej oceny umiejscowienia soczewek torycznych.
 • Wymaga to jednak rozszerzenia pacjenta, co jest podobne do badania z użyciem lampy szczelinowej.

Aberrometr iTrace

 • iTrace jest wyposażony w moduł Toric Check, funkcję zaprojektowaną specjalnie do sprawdzania umieszczenia soczewki torycznej bez konieczności rozszerzania pacjenta.
 • Jeśli soczewka znajdzie się nie w osi, nawet przy najmniejszym różnicy Toric Check poda wskazówki dotyczące dokładnej wymaganej korekcji — co do stopnia — bez marnowania czasu lub powodowania dyskomfortu związanego z rozszerzeniem.
 • Dodatkowo iTrace wskaże czy repozycja soczewki torycznej poprawi widzenie pacjenta, czy należy zrezygnować z repozycji i szukać rozwiązania gdzie indziej.

Oglądaj na YouTube:


Poprzedni artykuł Następny artykuł